تکنولوژی

علوم و فناوری

برای ارتباط روستاها و برخی شهرستان ها با استان استفاده از کابل کشی به علت مشکلات زیاد و مقرون به صرفه نبودن استفاده نمی شود که به جای آن از ارتباطات رادیویی استفاده می شود.برای ارتباط رادیویی باید یک ایستگاه گیرنده و فرستنده در مقصد که روستا یا شهر مورد نظر است احداث شود ، که این کار بر عهده کارشناسان ارتباطات راه دور استان زنجان است.در هر ارتباط رادیویی از یک یا چند خط 2M استفاده می شود.به خطوط 2M ،E1 نیز گفته می شود ، که این خطوط از نظر پهنای باند 2Mbps و از نظر تعداد کانال 32 کانال ارتباطی است.که از این 32 کانال نیز 30 کانال آن برای ارتباط است و کانال 16 جهت سیگنالینگ و کانال 0 جهت همزمانی است. به هر خط رادیویی بین زنجان و ایستگاههای رادیویی یک Link گفته می شود.کار احداث ایستگاههای رادیویی بر عهده پیمانکار و کار راه اندازی و تنظیم فرکانس و جهت دید آنتن بر عهده کارشناسان طرح و نظارت راه دور است.کارشناسان در ابتدا با استفاده از سیستم GPS محل مناسب برای ایستگاه را مشخص می کنند و بعد از احداث آن توسط پیمانکار آن را  راه اندازی کرده سپس ارتباط آن را با مرکز ارتباطات دیتای زنجان برقرار می کنند.در این واحد علاوه بر ارتباطات رادیویی کار احداث W.L.L را نیز بر عهده دارند.W.L.L یا همان موبایل های روستایی به جای تلفن ثابت به روستاییان داده می شود و آنها می توانند آن را در گوشی تلفن همراه جایگذاری کرده و از آن استفاده کنند اما این موبایل ها تنها در محدوده روستا قابل استفاده است.

از تاریخ 06/05/86 تا تاریخ 10/05/86 واحد سویچ و طراحی شبکه کابل:

سویچ کار برقراری ارتباط مشترکان یا مالتی پلکس را بر عهده دارد،که سویچ های مورد استفاده در مخابرات از نوع سویچ های دیجیتال است که از مزایای آن می توان به:

1-قیمت و هزینه کمتر

2-سهولت در مالتی پلکس:در سیستم های آنالوگ از MUXهای FDM استفاده می شد که فیلتر های گران قیمتی داشت.اما در سویچ های دیجیتال ارتباطات PCM هستند و سویچ و انتقال با هم match هستند.

3-سهولت در سیگنالینگ:هوشیاری سیستم در سیگنالینگ ارزیابی می شود.سیگنالینگ در واقع ارتباطی است که بین دو سیستم مخابراتی برقرار می شود.

4-مصونیت از همشنوایی

در واحد سویچ کارمندان وظیفه طراحی سویچ های مورد نیاز را برای مراکز تلفن بزرگ و کوچک را بر عهده دارند.همچنین وظیفه طراحی کافو های نوری را که به تازگی در سطح شهر استفاده میشود نیز بر عهده دارند.سویچ های مورد استفاده در مخابرات در قدیم سویچ های دیجیتال S12 شرکت Siemens بود ، اما اکنون از سویچ های پر ظرفیت و دیجیتال Carin و Huawei استفاده می شود.که سویچ های Carin ساخت ایران و Huawei ساخت کشور چین است.وقتی که مشترکA  شروع به شماره گیری می کند3 رقم اول مشخص می کند که مربوط به کدام مرکز مخابراتی و بقیه شماره مشترک مورد نظر است که اتصال مشترک A به مشترک B بر عهده سویچ های مخابراتی است.اگر شماره مشترک A و B هر دو در یک مرکز باشد در همان جا سویچ می شود ولی اگر از دو مرکز جدا باشد سویچ آن را به مرکز دیگر منتقل می کند.اگر مشترکA  در ابتدای شماره گیری خود عدد صفر را شماره گیری کند در این صورت به مرکز S.T.D منتقل می شود.که اگر شماره موبایل باشد به مرکز ارتباطات سیار یا اگر کد شهر دیگر باشد به مرکز S.T.D شهر دیگر می رود.

 واحد طراحی شبکه کابل:

 ارتباطات مشترکین داخل یک از طریق کابل های تلفنی موجود در زیر زمین صورت می گیرد.کابل کشی کوچه ها و خیابان ها بر اساس اصولی صورت می گیرد و قبل از مرحله کنده کاری و کابل کشی باید کار کارشناسی و مهندسی صورت گرفته باشد.زیرا کانال های آب و فاضلاب و لوله های گاز نیز از زیر زمین عبور کرده .کارشناسان با گرفتن استعلام از شرکت آب و فاضلاب و گاز محل عبور لوله های گاز و آب را مشخص می کنند و سپس طرح مورد نیاز را برای کابل کشی ارائه می دهند.نقشه های موجود در مخابرات در مقیاس 1/2000 و 1/25000 است که هر سانتی متر برابر 20 با 25 متر روی زمین است.که در این نقشه مناطقی از قبیل پارک،مناطق مسکونی و کسب و کار مشخص است.

ارتفاع پست از زمین باید 3 متر باشد و نباید در مجاورت پست برق و رگولاتور گاز باشد.در این طرح باید مشترکان فعلی و مشترکانی که در آینده ممکن است اضافه بشود نیز در نظر گرفته می شود.معمولا این کار را برای 10 سال آینده در نظر می گیرند.مغازه ها،فروشگاه ها و ادارات نیز باید در نظر گرفته شود.فاصله کابلها از کنار دیوار ،عمق کابلها از کف خیابان ، تعداد زوج کابلها ، جای مفصل ها ، پست و کافو ها نیز باید به خوبی در طرحی که ارائه می شود مشخص می شود.سپس این نقشه در اختیار پیمانکار قرار داده می شود و پیمانکار شروع به حفاری و انجام کابل کشی می کند.پست ها با توجه به زوج سیم آنها شناخته می شود که عبارتند از 40،30،20،10 زوجی و کابلها با توجه به زوج آنها به کابلهای 10 تا 1000 زوجی تقسیم می شود.کابلهای پر زوج نیز تا 2400 زوجی نیز موجود می باشد . برای مثال در ابتدا یک کابل پر زوج 2400 زوجی از مرکز M.D.F خارج می شود که 600 زوج آن در اولین مفصل بین دو کافو تقسیم می شود ، که در ادامه از یک کابل 1800 زوجی استفاده می شود و به همین ترتیب تا آخر ادامه می یابد تا همه 2400 زوج که تشکیل 2400 خط تلفن را می دهد بین مشترکان تقسیم می شود . از هر کافو نیز کابلهایی به پست می رود و به از پست نیز به در خانه مشترکان.مشکلاتی که در این واحد وجود دارد مشخص نبودن آینده ساختمان ها است چون در اکثر موارد خانه های کلنگی را خراب و به جای آن یک آپارتمان 5 یا 7 یا 8 طبقه می سازند،که این خود باعث افزایش ناگهانی تقاضا در یک محل خاص می شود.که در این صورت شرکت مجبور به توسعه و یا در صورت نبود امکانات و فضا مجبور به استفاده از پرگین می شود که در این دستگاهها امکان ارسال فکس با استفاده از اینترنت وجود ندارد.این دستگاهها یک خط تلفنی را به 6 یا 8 خط با شماره های مجزا تقسیم می کند.

 

 

 

 

 

 

S.T.D یک سویچ بین شهری است و وقتی یک مشترکی در ابتدای شماره گیری عدد صفر را شماره گیری کرده باشد در سویچ مرکز تلفن محلی خود این صفر تشخیص داده می شود و سپس این خط به واحد S.T.D متصل می شود.حال اگر در ادامه شماره گیری عدد 91 گرفته شود از واحد S.T.D به سویچ های واحد ارتباطات سیار منتقل می شود ، ولی اگر در ادامه کد یک شهر دیگر گرفته شود ،S.T.D آن را به مرکز تلفن شهر مورد نظر متصل می کند.سویچ های مورد استفاده در مرکز S.T.D از نوع سویچ های EWSD شرکت آلمانی Siemens است.در این قسمت همه دستگاهها در سالنی که بوسیله شیشه جدا شده است قرار دارند زیرا این دستگاهها باید از گردوغبار به دور باشند و باید در دمایی خنک تر از دمای معمولی اتاق باشند . در طرف دیگر این اتاق کامپیوتر های Monitoring و DateBase وجود دارند که همیشه روشن بوده و کار مدیریت دستگاهها را بر عهده دارند . در صورت بروز مشکلی در سیستم ها کامپیوتر ها آلارمی را پخش می کنند و مهندسین خیلی زود آن را بررسی کرده و آن را رفع می کنند اما در صورتی که خرابی خارج از واحد باشد با هماهنگی واحدهای دیگر آن را رفع می کنند.

 

 واحد ارتباطات سیار متشکل از دو قسمت است ، یکی بخش موبایل های کشوری و دیگری بخش WLL یا همان موبایل های روستایی. در این واحد کار سویچ موبایل،عیب یابی خرابی های احتمالی ، گسترش تعداد آنتن های BTS و نظارت و سرکشی به آنها،پیدا کردن مناطق کور و تحت پوشش قرار دادن این مناطق انجام می گیرد.در این واحد نیز دستگاه های سویچ و دیگر دستگاهها در سالنی که با شیشه جدا شده است نگه داری می شود.

موبایل های GSM از 3 بخش تشکیل شده است :

1-    گوشی موبایل(MS)

2-    ایستگاه پایه (BSS) که شامل یک BSC و تعدادی BTS  است

3-    سیستم سویچ و شبکه (NSS) که شامل MSC و رجیسترهایHLR،VLRوEIR می باشد

MS : شامل ME و SIM است که SIM وظیفه ذخیره اطلاعات دائمی و موقت مربوط به موبایل و کاربر شبکه را دارد.بخش ME دارای یک شماره بین المللی و منحصر به فرد IMEI می باشد که این شماره در بخش EIR ذخیره می شود.

BSS : این بخش شامل یک BSC و تعدادی BTS است . وظیفه BTS فراهم کردن ارتباط MSها با BSC است.BTSها شامل تعدادی TRX یا فرستنده گیرنده رادیویی،تجهیزات کنترل،پردازش سیگنال،آنتن و کابل های فیدر است.وظیفه BSC اختصاص کانال ترافیکی در طول یک مکالمه را داشته و وظیفه Handover را

از یک سلول به سلول دیگر بر عهده دارد.طراحی مکان BTSها نیازمند یک نرم افزار قوی مثل نرم افزار Asset بوده و ایجاد و پیاده سازی سایت نیاز به بررسی،نقشه برداری از مکان،کار مهندسی و مجوز های قانونی است.

NSS : ترکیبی از تعدادی مرکز سویچ MSC و رجیسترهایی می باشد و مسیر کاربر را ردیابی و اطلاعات آن را ذخیره می کند.ارتباط بین رجیستر ها همگی از نوع سیگنالینگ SS7 می باشد.VLR،HLR،EIR،AUCنیز رجیستر های مورد نظر در سیستم هستند.MSC مرکز سویچ برای ایجاد ارتباط بین مشترکین بوده و کارهای :

1- سویچ مکالمات و کنترل و ذخیره اطلاعات مکالمه

2- واسطه بین شبکه های PSTN,ISDN,PSPDN

3- مدیریت Handover بین BTSها

را انجام می دهد.

هر MSC دارای یک VLR است و هر VLR اطلاعات موقت مربوط به مشترکین را ذخیره می کند.HLR جزئیات اطلاعات مشترکین را در خود ذخیره می کند مثل رومینگ،محدودیت های سرویس و سرویس های تکمیلی و ...

HLR به همراه ACU صحت و سروئیس مشترک مورد نظر را چک می کند.

از دید هر BTS یک فرکانس Uplink و یک فرکانسDownlink وجود دارد.Uplink برای ارسال و Downlink برای دریافت است.

فرکانس موبایل های GSM از 890 تا 915 مگاهرتز برای Uplink و از 935 تا 960 مگاهرتز نیز برای Downlink است.

شبکه موبایل ایران به نام IR-TCI یا IR-MCI تنها امکان برقراری مکالمات تلفنی و امکان ارسال SMS را دارد و جزء شبکه های نسل 2 محسوب می شود ، در حالی که اکنون در بسیاری از کشورهای جهان از شبکه های نسل 3 استفاده می شود.ظرفیت هر کانال در شبکه های نسل 2،9.6 kbit/s   می باشد.

 

GPRS نخستین گام موثر در راستای حرکت به سوی 3G می باشد.نرخ دیتای آن 56 kbit/s می باشد.به شبکه های دارای GPRS شبکه های 2.5G گفته می شود.

شبکه های 3G که با نام  CDMA در آمریکا و با نام UMTS در اروپا و ژاپن شناخته می شود نرخ دیتای 384 kbit/s را دارد یعنی 40 برابر شبکه نسل 2.

استان زنجان در یک تقسیم بندی به 4 قسمت در BSC تقسیم شده.خود شهر زنجان به 2 قسمت و شرق و غرب استان نیز هر کدام یک قسمت است.نرم افزار استفاده شده در کنترل بخش رادیویی BSS به نام LMT است که به صورت NMS است که علاوه بر سوپروایزری قابلیت کنترل نیز دارد.

Brandهای BTS ،BSC و سویچ باید از یک اسم باشند ، اگر BTS اریکسون باشد باید BSC و دیگر سیستم ها نیز اریکسون باشد.

در واحد ارتباطات سیار سویچ استفاده شده برای موبایل های کشوری اریکسون سوئد است که دارای ظرفیت 200K است که از آن 160K استفاده شده و 130K از آن روشن و و در حال استفاده است.

کلمه IR-MCI به صورت عددی به دستگاه تعریف شده است.برای IR عدد 432  و برای MCI عدد 11 تعریف شده.این اعداد برای شبکه ایرانسل 35-432 است.

در GSM900 ما 124 کانال داریم که تعدادی برای WLL،تعدادی برای تالیا،تعدادی برای ایرانسل و شبکه موبایل کشوری است.

30-1 تالیا      63-31 ایرانسل      82-64 برای WLL      124-83 برای MCI

برای ارتباط بین مراکز داخل شهر است و سیستم ها از نوع HUAWEI است.از طریق سیستم های جدید SDH ارتباط به صورت شبکه است و به صورت کنترل از راه دور است.در این مرکز ارتباط بین ارتباطات سیار و سایت های BTS نیز برقرار می شود.اگر در یک ارتباط تلفنی اگر شماره در مرکز تلفن شماره گیرنده باشد خود سویچ آن مرکز آن را سویچ می کند ولی اگر شماره مربوط به مرکز دیگری باشد اول به PCM می رود بعد PCM آن را به مرکز تلفن دیگر می دهد یا اگر صفر گرفته شده باشد آن را به STD و از STD به خارج از شهر یا به مرکز ارتباطات سیار می فرستد.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سعید و فرید  |